Zemědělskou usedlost v Kučerově na Vyškovsku koupili manželé Dvořákovi v roce 2011.

Tehdy byl objekt zcela zdevastovaný. Dům opravili podle tradičních postupů. Naučili se práci s hlínou, dřevem i kovářské práce. Jejich pětiletá snaha budovu obnovit a zanechat jí historický ráz jim tento týden vynesla druhé místo mezi nejlépe opravenými památkami jižní Moravy.

Usedlost uspěla v soutěži Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, neboli Dědictví pro budoucnost. „Vůbec nás nenapadlo, že se nám opravy tak podaří. Je to pro nás prestižní záležitost,“ okomentovala Irena Dvořáková.

Jak řekla, do domu, který byl v roce 2014 prohlášený za národní kulturní památku, se nechtěli uzavřít. Jejich sen bylo otevřít ho lidem. „Vše jsme dělali hlavně pro příští generace,“ dodala.

V současné době v objektu, kde je i interiér zařízený jako na konci devatenáctého století, pořádají exkurze a přednášky. „Zaměřujeme je podle požadavků zájemců. Někdo chce vědět víc o architektuře, jiného zajímají regionální tradice,“ dodala.

V době, kdy se o koupi domu rozhodovalo, o ní uvažovalo i vedení Kučerova. „Tehdy nebyli všichni zastupitelé pro. Nyní jsme rádi, že objekt získali Dvořákovi. Tak rychle a pěkně jako oni by obec usedlost opravit nedokázala,“ pochválil starosta Kučerova Vlastimil Bačovský.

Autor: Alena Grycová

Zdroj: Vyškovský deník - kucerov-usedlost-hospodarske-staveni-06_denik-630.jpg

 

 

 

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události