Zdeněk Galuška byl moravský spisovatel, malíř a ilustrátor, lidový vypravěč a písmák...

Dnes si připomínáme 19 let od smrti Zdeňka Galušky, slavného autora soudniček se strýcem Pagáčem, lidového vypravěče, čestného občana našeho města, ale především skvělého člověka.

Malíř, spisovatel a lidový vypravěč, autor slavných povídkových knížek z Moravského Slovácka se narodil 11. července 1913 v Uherském Ostrohu. Od mládí byl všestranně nadaný, hrál na housle, maloval slovácké figurky a ornamenty, na čas jej uchvátilo i divadlo - v rodném městě vedl ochotnický soubor, jednou z rolí, které na ostrožských prknech ztvárnil, byla postava doktora Galéna v Čapkově Bílé nemoci.

Galuškovy knížky vznikaly na podkladě autentických příběhů: v Uherském Ostrohu mu známí od tamního soudu, umožnili navštěvovat přelíčení, odposlouchané příběhy a scénky pak používal při psaní povídek a soudniček v nářečí. Ty vycházely od poloviny 30. let v Moravských novinách. První knižní vydání humorných příhod ze života Slovácka vyšlo pod názvem Slovácko sa súdí v roce 1947.

Jiný osud měla kniha Slovácko sa nesúdí, která vyšla v roce 1972 a která přivedla na scénu dnes už legendárního strýca Pagáča. Tuto postavu autor vymyslel, vytvořil, namaloval, vdechl jí duši, a teprve potom pro ni vymýšlel příběhy.

Od roku 1945 žil Zdeněk Galuška v Brně. Přestože zde strávil padesát let a sám se považoval spíš za Brňáka, svůj rodný kraj miloval a nikdy nemluvil jinak než "po moravsky". V roce 1996 se stal čestným občanem Uherského Ostrohu a Brna. Poslední dny života strávil společně s manželkou v Nivnici. Připravovanou knížku, která se měla jmenovat Od kolébky po fajku už nedokončil, zemřel 13. února 1999 ve věku 85 let.

@MěstoUherskýOstroh

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události