Vinařství Mutěnice a Neoklas jsou největším dodavatelem Svatomartinského vína na českém trhu

Letošní Svatomartinské víno dozrálo. Nadprůměrně teplý podzim zajistil vína svěží a výrazně aromatická. Milovníci se tak mohou těšit na jeden z nejlepších ročníků za poslední léta. V rekordním objemu se o to postarají Vinařství Mutěnice a vinařství Neoklas se značkami Sovín a Augustiniánský sklep. Ta tento rok dodají do největších obchodních řetězců v Čechách a na Moravě skoro půl milionu lahví a stanou se tak největším prodejcem Svatomartinského vína na českém trhu.

Svatomartinské víno je víno mladé, které zraje pouze několik týdnů, avšak má již svůj osobitý svěží a ovocitý charakter. První ochutnávky se již tradičně nalévají 11. listopadu, tedy na sv. Martina. Aby bylo víno uznáno za Svatomartinské, musí nejprve projít odborným přezkoumání a schválením vinařskou komisí. Letos se titul Svatomartinskému uděloval na zámku Valtice.

 „Tento rok byl k vinařům přívětivý a hrozny se sklízely v dobrých podmínkách. Některé odrůdy Svatomartinských vín tak budou dosahovat parametrů vín přívlastkových,“ popisuje letošní úrodu Václav Rusnok, provozní ředitel Vinařství Mutěnice. „Jsme spokojeni i s množstvím kyselin, Svatomartinská vína nebylo potřeba dokyselovat či odkyselovat. Vína budou mít příjemné aroma, jemný buket a u červeného si zákazník jistě všimne plnější barvy.

Z  oblasti slunného Slovácka, kde vinařství Neoklas a vinařství Mutěnice sídlí, poputuje na stůl Muškát moravský, Veltlínské červené rané, Svatovavřinecké, Modrý Portugal Zweigeltrebe Rosé, Modrý Portugal a Müller Thurgau a Svatovavřinecké rosé. Tato vína s ovocnou škálou chutí švestkových, jahodových či pomerančových tónů jsou obzvláště vhodná k tradičním listopadovým pokrmům, jako je pečená husa s povidly, candát plněný husími jatýrky či švestkový koláč.

Doporučené pokrmy, se kterými je vhodné vína kombinovat, je možno nalézt přímo na vinětách některých Svatomartinských vín a dopřát si tak v pohodlí domova gastronomický zážitek svatomartinských hodů, který jistě ocení celá rodina. Podle staré tradice by měl po 12. listopadu začínat čtyřicetidenní půst a tak je svátek svatého Martina příležitostí k pořádnému hodokvasu.

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události