Vinařova zima

Vinaři, kteří jsou skoro dva měsíce schovaní ve sklepích při výrobě vína, už se těší na vzduch. Do vinice. Jak přejdou Vánoce, Silvestr a všechny "žravé svátky" jsou za námi, s radostí na vzduch vyrazíme. Do vinic, dělat zimní řez.

A právě v ten okamžik musíme být vybaveni kvalitním nářadím, v tomto případě nůžkami či pilkou.

Je to zajímavé, ale zimní řez, neboli střihaní vinohradu jak se taky u nás, říká, patří mezi nejoblíbenější činnosti ve vinohradě. Snad je to tím, že pěstitel musí mít fantazii a vidět vlastně na dva roky dopředu, také tím tichem a fascinující spící krajinou. Nebo i tím že po střihu jde za vinohradníkem vidět kus udělané práce.

Dnes ale nebudu ani tak psát o technice řezu jak spíše o tom jakou techniku používat. Tedy o nůžkách a pilkách. Vše je odvislé od toho, jaké nároky na nářadí jsou. Pokud stříháte velkou vinici a nebo pracujete s nůžkami několik hodin denně určitě už víte, že potřebujete kvalitní nástroj, který výborně sedí v ruce, vydrží mu ostří, dobře se vrací, netupí se a nemáte z něj křeče.

Takovéto normy splňují profesionální řady výrobců Bahco. Jsou to špičkové nástroje francouzkého výrobce. Mají výměnné nože, je k nim i mnoho náhradních dílů a jsou velmi dobře ergonomicky vymyšlené. Jsou vyrobeny ze švédské ocele a jejich ostří vydrží i nějaké to ucvaknutí do drátů. Některé řady těchto nástrojů mají i otočné rukojeti, a tím pádem při menším tlaku lze ustřihnout i silnější větev a navíc tak nebolí ruce při delším používání. Zejména na ergonomii francouzského Bahca lze vidět, že pochází ze země, kde vinice zabírají obrovské plochy, a dobré nůžky mají obrovský význam v životě vinaře. Zrovna tak jednopákové či dvoupákové nůžky od těchto výrobců jsou velmi trvanlivé. Na tlustší dřevo také každý jistě ocení pilku - stejné kvality, stejného výrobce.

Znám vinaře, kteří je používají i více jak 20 let. Samozřejmě kvalitě odpovídá i cena, která se u těchto výrobců pohybuje okolo tisíce korun. Ale je to stále méně než před pár lety, kdy podobné nářadí stálo až o 50% více. Navíc, navzdory stále dražšímu Euru máme ceny nůžek Bahco stále stejné už několik let. V současné době je máme nejlevnější v oblasti, o čem se můžete přesvědčit i na našem e-shopu Vinařského domu.

Pokud ale Vaše nároky nejsou tak vysoké, máme v nabídce i nůžky neznačkové ale také poměrně solidní. Ceny jsou od 99 kč za ty nejlevnější, nebo okolo 300 až 500 za střední kvalitu. Jako dárek jsou nůžky velmi vděčné, nikdy není kvalitního nářadí dost. Na všechny typy máme i příslušenství jako brousky, čističe, olejíčky i speciální rukavice. Už zbývá jen zastavit se a vybrat si dle libosti. Nabídku máme skutečně velmi širokou, každý si najde, co potřebuje.

Snad kromě bandasky na svařené víno. Vlastně bandasek na víno, různých placatic i všemožných lahví jak s potiskem, tak bez potisku, máme v nově otevřené prodejně s dárkovým zbožím, sklem, obaly a dalším velkou nabídkou serepetiček pro vinaře rovněž velký výběr. Takže beru zpět :-)

Zdroj: http://www.vinarskydum.cz/radce-vinare/vinarova-zima/90-naradi-do-vinice-a-na-rez-revy

 

 

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události