Velikonoční zvyky – dodržujete ještě některé?

Velikonoční svátky jsou také plné nejrůznějších symbolů a zvyků. Některé zvyky dodržujeme dodnes a také velikonoční symboly si připomínáme v nejrůznějších formách.

Beránek – symbol z židovské i křesťanské tradice
Možná každoročně na Velikonoce pečete právě beránka, který je symbolem pocházejícím z židovské tradice. Izraelité se považovali za boží stádo a Bůh byl jejich pastýřem a jako takový bere své ovce do náručí. Křesťané znázorňují Krista jako beránka na praporu vítězství.

Bez vajec by to nebyly Velikonoce

Vejce symbolizují životní sílu a plodnost. Křesťanská legenda o malování vajec praví, že když chodil Ježíš se svatým Petrem po světě, přišli do statku, kde požádali hospodyni o jídlo. Ta však doma neměla ani kousek chleba, ovšem hned, jak slyšela zakdákat v kurníku slepici, běžela pro vajíčko a upekla jim ho v horkém popelu. Jakmile Ježíš se sv. Petrem odešli, chtěla smést skořápky ze stolu, ty se však proměnily ve zlato. Na výročí zlaté návštěvy pak rozdávala malovaná vejce. Nejdůležitější barvou byla a dodnes zůstává barva červená – barva života.

Proč vyséváme obilí?

Možná právě vysévání osení je vaším nejoblíbenějším velikonočním zvykem. Pěkně si je vyzdobíte a máte doma kus čerstvé svěží zeleně. Odkud ale tento zvyk pochází? Vysévání obilí symbolizuje začátek zemědělských prací. Kromě obilí se do misek zasazují také cibuloviny k rychlení jako například hyacinty, tulipány, krokusy nebo sněženky.

Proč se šlehají děvčata pomlázkou?

Děvčata a ženy se šlehají pomlázkou proto, aby byly veselé a zdravé celý rok. Z mladých proutků do nich přechází síla a svěžest. Pomlázka se původně netýkala jen děvčat, ale také čeládky, kterou každoročně hospodář vyšlehal, aby nebyla líná.

Odkud se vzal zajíček?
Zajíc patří mezi oblíbená mytologická zvířata. Představuje symbol plynoucího času a symbol štěstí. Často bývá označován jako symbol zmrtvýchvstání, neboť nemá víčka, a tak jako by nikdy nespal.

Víte, co je to paškál?

Je to velikonoční svíce. Ta je ve všech kulturách symbolem světla, tedy života. A právě velikonoční svíce symbolizuje zmrtvýchvstání Krista. Velikonoční paškál se zapaluje od posvěceného ohně, jenž vzplane při obřadech Velké noci. Slavnost je zahájena vnesením hořící svíce do naprosto tmavého kostela. Jak lidé přicházejí, zapalují si od paškálu každý svou svíci a postupně tak rozzáří celý kostel.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

Zdroj: http://www.moje-bydleni.com/

 

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události