V Brně otevřeli první bobovou dráhu. Sviští se po ní i čtyřicítkou

Teplota kolem nuly a šedý poprašek na autech. Poněkud paradoxní podmínky pro první spuštění atrakce, které se říká letní bobová dráha. Desítkám lidí to v sobotu v Mariánském údolí v Brně nevadilo. V teplém oblečení vyrazili na zkušební jízdy po první funkční bobové dráze na jižní Moravě.

K roubané nástupní stanici u Kadlcova mlýna dorazili pozvaní hosté i náhodní kolemjdoucí. V sobotu se na zelených bobech jezdilo zdarma. Podle oznámení v okně stanice zahájí dráha oficiální provoz 26. prosince. Kdo sem vyrazí, neměl by si zapomenout šálu a rukavice. Z vršku „bobovky“ s převýšením 77 metrů to slušně fičí. Ceník zatím provozovatel nezveřejnil.
Majitel dráhy Pavel Kavický usazoval lidi do zelených bobů, pomáhal jim připoutat se bezpečnostními pásy a instruoval je, jak se mají chovat.
„Cestou nahoru nedělejte nic. Pak tyhle páčky dejte dolů. Pokud si budete chtít přibrzdit, přitáhněte je k sobě,“ vysvětloval pasažérům od dětí až po důchodce a ukazoval na páky po straně vozítka. Děti jezdily s rodiči nebo po dvou, ti větší a dospělí i sami.
„Je to super. Bydlíme kousek odtud a chodíme tu na procházku se psem. Byli jsme v očekávání, co tu bude. První jízdu jsme se trochu báli, ale druhou už jsme si to pustili naplno. Majitel nás ujistil, že je to bezpečné a že vozík i během jízdy automaticky dobržďuje, takže druhou jízdu jsme už dali naplno,“ nechali se slyšet návštěvníci Petra Chlupáčková a Michal Sládek.
Že jsou boby bezpečné, potvrdil i Jiří Lhota z firmy Mountain Service, která je generálním dodavatelem technologie brněnské bobovky. „Maximální rychlost je naprojektovaná asi 40 kilometrů v hodině, ale i tak si myslím, že pro milovníky adrenalinu je to dost,“ poznamenal Lhota. Dráha je dlouhá 800 metrů, má 12 zatáček a jednu „vývrtku“. S cestou nahoru dlouhou 210 metrů je to zhruba kilometrový okruh. Za hodinu se může svézt 300 lidí.
„Provozovatel se na stavbu pečlivě připravoval. Konstrukce z trubek je v lese a až se stromy zazelenají, nebude vidět,“ podotkl Lhota, který staví dráhy po celé České republice a vybudoval v roce 2010 i historicky první bobovou dráhu na jihu Moravy v Němčičkách na Břeclavsku. Ta však nikdy pořádně nezačala fungovat a Lhota se dodnes soudí o peníze, které za ni měl dostat.
„Dluží mi téměř osm milionů korun. Probíhá soud o vydání technologie. Pravdou ale je, že i kdybych ji vysoudil, mohu použít jen část a náklady mi to nenahradí,“ uvedl Lhota.
Policie vyšetřuje případ jako podvod s evropskými dotacemi a EU od roku 2014 žádá zpět dotaci téměř 12 milionů korun po starostovi Němčiček Petru Slezákovi (ODS). „Již dříve podali insolvenční návrh na příjemce. Insolvenční řízení stále probíhá,“ uvedla mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Kateřina Kurková.

Autor: pro

http://brno.idnes.cz/bobova-draha-brno-otevreni-d0g-/brno-zpravy.aspx?c=A161218_181438_brno-zpravy_bur

 

 

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události