Tak zamrzla jižní Morava, nejteplejší kraj v Česku. Zahřát se dá třeba v podzemí

Jižní Morava patří tradičně k nejteplejším oblastem České republiky. Třeba v Břeclavi je březnové průměrné denní maximum deset stupňů, nyní je tu o dvacet stupňů méně. Ve Znojmě je taková zima, že když sestoupíte dvanáct metrů pod povrch do jejich proslulého podzemí, příjemně se zahřejete. V tomto městě je dokonce větší zima než v lednici, tedy v Lednici.

V teplomilné Břeclavi plují po Dyji kry
Jižní Morava je tradičně teplý kraj, kde se daří teplomilným plodinám v čele s vinnou révou. Třeba v Břeclavi dosahuj v únoru průměrná teplotní maxima pěti stupňů, v březnu již deseti. Nyní tu měli 28. února ráno -12,7 °C a po Dyji protékající městem pluly kry.

Město však tyto teploty příliš nezaskočily. "V posledních dnech v Břeclavi mrzne opravdu pořádně, ale nejedná se o nic mimořádného. Téměř každou zimu se i u nás na teplém jihu vyskytne několik dnů, kdy teplota klesne pod -10 °C. Je ale pravdou, že častěji takové mrazivé období přichází v měsíci lednu," říká mluvčí města Jiří Holobrádek.

"Nicméně vloni v lednu byla teplotním minimem hodnota -17,9 °C, které jsme se ani v těchto mrazivých dnech naštěstí nepřiblížili," dodává s tím, že město nemuselo přijmout žádná mimořádná opatření a ani nemá hlášeny žádné škody způsobené mrazem.

Ve Znojmě zamrzly kašny i přehrada
A další město z teplého jihu - Znojmo. Také zde jsou zvyklí na zcela jiné teploty. Místo toho tu zamrzly kašny, znojemská přehrada a plno ledu je i na samotné řece Dyji. Podle Petry Maršounové z tiskové kanceláře Městského úřadu Znojmo se kvůli mrazům muselo odložit zahájení prací na stavbě obchvatu. "Mrazivé počasí a nepříznivé klimatické podmínky nedovolily zahájit práce k 1. březnu. Při teplotách pod bodem mrazu totiž nelze provést odfrézování stávající vozovky."

Ohřát se do podzemí
Sílu mrazů poznáte, když ze znojemských ulic sestoupíte do čtyřpatrového znojemského podzemí, které je jedním z největších komplexů chodeb ve střední Evropě. Pocítíte nečekané teplo. Na dotaz, zda to tu nějak vytápějí, průvodce pobaveně říká: "Ne, tady je stabilně celý rok 12 stupňů. Většinou se nám sem chodí lidé v parných létech ochlazovat, ale teď, co je tu ve Znojmě těch deset pod nulou, tak se k nám chodí i ohřát. Přece jen tu máme o 22 stupňů více, než je nahoře na ulici."

Když už mráz, tak se sněhem, přejí si vinaři
Mráz nutí k obezřetnosti vinaře, může totiž poškodit očka, z nichž budou později rašit nové letorosty s hrozny.

"Vinice u nás na Velkopavlovicku to zatím zvládají dobře. Noční ani ranní mrazy se nedostaly pod minus 18 °C, což je zatím dobré. Ideální by bylo, kdyby v tuto chvíli byla sněhová pokrývka, která by ochránila hlavně výsadby nových vinic," říká Petr Mikulica z Vinařství Mikulica ve Velkých Pavlovicích.

Sníh totiž dokáže ochránit rostlinky před nízkými teplotami, holomrazy jsou tudíž nejen pro vinnou révu podstatně horší.

Podstatně nebezpečnější jsou ale podle Mikulici mrazy, které přicházejí až v dubnu či květnu.

Více na https://magazin.aktualne.cz/zamrzla-i-jizni-morava-jsou-tu-zvykli-na-teplo-ted-zde-plavo/r~d1d250761d6011e89509ac1f6b220ee8/v~sl:b4cc654f2faefe1f67c58a2e6ab65e3d/

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události