PODYJÍ JE V TEPLÉ ZIMĚ BEZ KORMORÁNŮ I ŘADY DALŠÍCH DRUHŮ. ORLI ALE ZŮSTÁVAJÍ

Méně pozorovaných druhů i celkových počtů vodních ptáků než v předchozích letech zaznamenali na začátku ledna ornitologové při pravidelném zimním sčítání. Může za to podle odborníků především teplá zima. Okolní vodní plochy nezamrzly. Do Podyjí ale letos zavítali ptáci z tajgy a nebe nad řekou střeží orli mořští.

Celkově odborníci viděli v národním parku 340 jedinců z jedenácti druhů vodních ptáků. „Výsledkově tak jde o nejnižší počet pozorovaných ptáků během sčítání za posledních deset let. S přihlédnutím ke klimatickým podmínkám letošního sčítání je nejvíce pravděpodobné, že většina vodního ptactva se rozptýlila po nezamrzlých plochách celého kraje a nekoncentruje se na nezamrzající úseky řek jako v jiných letech,“ uvedl biolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

Málo jedinců tak odborníci napočítali například u ledňáčka říčního a skorce vodního, kteří patří k nejnápadnějším obyvatelům Dyje v národním parku. „Ve Vranově nad Dyjí jsme ale viděli mladou samici poláka kaholky. Je to druh hnízdící v oblastech tajgy a tundry v severní Evropě. Na našem území sice pravidelně zimuje, ale jen v malých počtech,“ doplnil Mačát. Společně s kaholkou se na již tradičním místě vyskytovalo i minimálně pět jedinců hvízdáků euroasijských.

V Hardeggu je pak možné v hejnu kachen divokých pozorovat nenápadné kopřivky obecné. Na nebi nad národním parkem sčítači viděli i dva orli mořské. Tento druh se zde vyskytuje již od devadesátých let a to nejen v zimě.

Nejpočetněji je v národní parku aktuálně zastoupena naopak kachna divoká a labuť velká. „Labutě v Podyjí nacházejí významné zimoviště, které jim poskytuje klidné útočiště a dostatek potravy,“ popsal Mačát.

Na zkoumaném úseku Dyje v národním parku i mimo něj, naopak odborníci neviděli žádné kormorány velké. Tento postrach rybářů tak letos v zimě prozatím využívá spíše nezamrzlé velké rybníky a jezera jižní Moravy.

Zdroj: http://www.nppodyji.cz/podyji-je-v-teple-zime-bez-kormoranu-i-rady-dalsich-druhu

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události