Opatření proti moru prasat jsou nedostatečná, tvrdí experti z Mendelovy univerzity

Odborníci z Mendlovy univerzity jsou znepokojení postupem proti šíření afrického moru prasat. Považují dosavadní strategii za nedostatečnou a nebezpečnou. Upozorňují na vysoké riziko rozšíření nákazy do dalších oblastí v souvislosti s migracemi prasat. Navrhují například vestavěná odchytová zařízení v oplocení, otrávené návnady v ohnisku nákazy a povolání armády.

Experti z Mendelovy univerzity upozorňují především na selhávající likvidaci prasat. „V zamořené oblasti (zelená zóna) měl podle nich už několik týdnů probíhat intenzivní odlov. Ten ale prakticky neprobíhá,“ tvrdí Jiří Kamler, Radim Plhal a Jakub Drimaj z Mendelovy univerzity v Brně. Za hlavní nástroj vymýcení moru prasat považují rychlou likvidaci všech prasat na zamořeném území a v jeho okolí.
FAKTA
Co experti z MENDELU navrhují

intenzivnější odstřel
odchyt na vnadištích
vestavěná odchytová zařízení v oplocení
otrávené návnady
nasazení armády

Zdroj: Mendelova univerzita

Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj schválila pro zelenou zónu přibližně čtyřicet svozových míst s kafilerními boxy, ale více než sedm set proškolených myslivců neplní podle odborníků univerzity svůj úkol a lovu prasete divokého se nevěnují. „Pravidla jsou příliš omezující a prasata musejí nechat likvidovat,“ vysvětluje trojice odborníků.
Poslední návrhy jsou na zmenšení zelené zóny, aby si myslivci mohli ponechávat zvěřinu z ulovených kusů. „To je hezké, ale musí to schválit Evropská komise, což není jisté a hlavně to přináší další prodlužování čekání na řešení a čas hraje proti nám. Když budeme čekat, tak se můžeme dočkat toho, že červená zóna bude větší než zelená,“ varují odborníci z Mendelovy univerzity.

V ohnisku nákazy jsou stále desítky prasat
V ohnisku nákazy, kde se nesmí lovit, je stále ještě zhruba stovka prasat a není vyřešena jejich likvidace. „Navrhujeme zvážit využití všech metod, jež připadají v úvahu: odstřel, odchyt na vnadištích, vestavěná odchytová zařízení v oplocení, otrávené návnady, nasazení armády,“ navrhují v dokumentu Jiří Kamler, Radim Plhal a Jakub Drimaj. Obávají se, že v zamořené oblasti dnes může být už několik prasat, která jsou přenašeči viru, a hrozí riziko rozšiřování.

Více na:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2212570-opatreni-proti-moru-prasat-jsou-nedostatecna-tvrdi-experti-z-mendelovy-univerzity

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události