Obora Obelisk

Realizace unikatního krajinářského projektu, který navrátil vodu půdě a ztracený domov stovkám rostlin a živočichů. Dílo, jehož význam zasáhl i uznávanou akademickou obec a jehož rozsah ovlivní generace. To je Obora Obelisk.

Vznik obory datuje její majitel František Fabičovic na přelomový rok 2000. Cílem bylo navrátit historicky lužní krajině její původní ráz. Krajina se totiž, nejvíce po regulaci řeky Dyje po druhé světové válce, začala vysušovat. Následovalo její systematické rozorávání a zúrodňování. Tak se vytratily pro lužní krajinu tolik typické mokřady, louky a lesy.

Rozsáhlými zemními pracemi, zaměřenými na vyčištění starých říčních ramen a kanálů řeky Dyje a na vyhloubení řady různě propojených tůní, docílil majitel přirozeného zavodnění krajiny.

František Fabičovic se snaží pomocí starých dochovaných map ze 17. – 18. století přírodě v této oblasti alespoň částečně navrátit původní ráz tak, jak ji obhospodařovali Lichtenštejni ve století 19.

Potvrzeno. Obora Obelisk pomáhá přírodě k životu
Letecké snímky zobrazující více, než pět set hektarů Obory Obelisk dokazují, že projekt, který její majitel František Fabičovic před dvaceti lety nastartoval, má nad očekávání skvělé výsledky. Spolu se zahradním architektem Přemyslem Krejčiříkem s vervou obnovili mrtvá ramena řeky Dyje, čímž navrátili přírodě tolik potřebnou vodu.

„V současnosti toto území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody. Nikdy jsem si nemyslel, že v krajině bude chybět tolik vody, a že tento projekt bude jen vizionářský. Je učebnicovým příkladem obnovy vodního režimu v krajině,“ neskrýval nadšení architekt Krejčiřík, pro jehož tým byl projekt obnovy krajiny v Oboře Obelisk dosud největším plošným dílem, a jehož výsledky zaujaly také média a uživatele sociálních sítí.


„Když jsem do této krajiny vstoupil poprvé, byla zcela zničeným a nemocným územím nikoho. Volala o pomoc. Vydal jsem se na dlouhou misi s vizí zanechat odkaz těm, kteří přijdou po nás. Byl jsem pokorný a věřil, že to, co zde roky tvoříme, má smysl. Že Obora Obelisk jako kulturní hospodářská krajina lužního charakteru má smysl.“

František Fabičovic
„Dyjská niva utrpěla ve druhé polovině minulého století v důsledku tak zvaných komplexních vodohospodářských úprav jižní Moravy tak těžké rány, že se z nich nevzpamatovala dodnes. V Oboře Obelisk, malé části Podyjí, se začal odehrávat jeden z historických dějů, jehož výsledky zhodnotí až příští generace.“

RNDr. Miroslav Šebela, CSc.

Zdroj: https://www.oboraobelisk.cz/aktuality/76-aktualita

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události