Národní galerie i bítýšská farnost mají strach o osud Madony z Veveří

Poškození vzácného středověkého obrazu Madony z Veveří se bojí Národní galerie v Praze. Proto nechce, aby se dílo, o které se soudí s farností z Veverské Bítýšky, dostalo do soudní úschovy. Společnou řeč v tom s galerií našla také farnost. Malbě přesun do soudní úschovy hrozí, protože předchozí rozsudek, který dílo přiřkl farnosti, Nejvyšší soud zrušil.

Ačkoliv vedení galerie vítá zrušení rozsudku, soudní úschovy se obává. „Zejména kvůli ochraně vzácné památky, které převážení a změna klimatu neprospívají," uvedl ředitel galerie Jiří Fajt.

Shodne se na tom s ním i bítýšská farnost, s níž o dílo bojuje před soudem. „Pokud by obraz zůstal někde schovaný, tak to popře smysl toho, proč se stal národní památkou. Lidé by k němu měli mít přístup," dodal ještě farář Marek Hlávka.
Spor se vrací k Městskému soudu v Praze. Rozhodnout by měl na přelomu únoru a března. Obraz vystavený dlouhá léta v kostelíku u hradu Veveří pochází z doby přibližně okolo roku 1350.

Autor: Jan Žlebek

http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/narodni-galerie-i-bitysska-farnost-maji-strach-o-osud-madony-z-veveri-20161215.html

 

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události