Lanžhotčanka v kroji pozdravila Lincolna. Maluje vajíčka ve Washington

Lanžhot  – Vyfotily se u památníku Abrahama Lincolna, navštívily i univerzitu Georgetown s lavičkou Václava Havla. Malérečka Marie Švirgová z Lanžhota a výtvarnice Dagmar Benešová z Břeclavi jsou v těchto dnech ve Spojených státech amerických. Na české ambasádě ve Washingtonu ukazují dětem velikonoční zvyky regionu Podluží. „Pořádáme dílny určené krajánkům, jejich dětem a zdejší sokolské komunitě,“ řekla Deníku Rovnost Benešová.

Výtvarnice spolu s jednaosmdesátiletou Švirgovou v sobotu předvedou lidový ornament, malování mašlí a velikonočních vajíček devadesáti dětem. „Přivezly jsme i upletené velikonoční pomlázky, ale znáte to, v Americe se dívky nebijí. Z mrskání by tady mohl být průšvih,“ usmála se Benešová.

Ženy už ochutnaly i koláče a mazanec od české firmy působící ve Spojených státech. „Přegulované koláčky z Lanžhota jsou ale lepší,“ uvedla Švirgová. Lidová malérečka se ve Washingtonu pohybuje ve slavnostním kroji. „Několik starších lidí tady dokonce ten kroj poznalo, měli hned jasno, že jsem z Podluží,“ překvapilo ji.

Autor: Přemysl Spěvák
Zdroj: https://breclavsky.denik.cz/kultura_region/lanzhotcanka-v-kroji-pozdravila-lincolna-maluje-vajicka-ve-washingtonu-20180324.html

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí