Kam za fašankem? Rozhodně na Slovácko zatančit si Pod šable

Tisíce návštěvníků pravidelně navštěvují Slovácko v době konání lidových veselic před Popeleční středou. Není téměř vesnice, kde by tady při fašanku do ulic nevyrazili místní folkloristé a milovníci tradic.

V roce 2018 to bude hlavně o víkendu 10.-11. února. Připraveny jsou večerní zábavy, veselé průvody, ale i ochutnávky pálenek.
Jednotlivé oblasti tradiční průvod pojímají různorodě. Zatímco na Horňácku masky úplně chybí, na Kyjovsku bývá kostýmovaných plno a návštěvníkům z pestrých barev jen přechází zrak. Kromě tradiční smrtky nebo medvěda uvidíte každý rok i moderní výstřelky, často poukazující například na aktuální dění v místě i okolí. Téměř nikde přitom nechybí tanec „Pod šable“, večerní zvyk pochovávání basy a především špek nebo pravá slovácká zabíjačka.

Třeba v Uherském Hradišti si ji lze užít už 3. února dopoledne v parku Rochus, v Hodoníně se bude tlačenka či ovárek nabízet v kulturním domě přesně týden poté. S plným žaludkem si pak návštěvník úplně jinak vychutná následný průvod masek.

Například v Bukovanech u Kyjova se lze průvodu účastnit v sobotu 10. února od 13.00, v horňáckém Kuželově už od 11.00. Zpravidla se chodí až do pozdních odpoledních hodin, než přijde čas „pochovat basu“. Veselí nad Moravou připravuje celodenní program, ve kterém masky opět přijdou po druhé hodině odpoledne povzbudit k řece Moravě místní otužilce. Specialitou je pak na Kyjovsku v Žádovicích nebo Lovčicích večerní zábava s válením „na dýně“, tedy tancem, při kterém se partneři navzájem povalí na podlahu, respektive připravené žíněnky.

A aby toho nebylo málo, v neděli lze pokračovat. Například v Kyjově. Tam průvod plný barev a pestrých masek vychází z místní části Nětčice ve 14.00. Až na neděli si připravili průvod také lidé v centru Horňácka, Velké nad Veličkou. Den předtím je tam totiž na programu košt pálenek a beseda u cimbálu.

Slovácký fašank si dokonce můžete užít i o měsíc později – ve Strážnici, kde místní skanzen nabídne tradiční fašankový víkend 24.-25. března.

Fašank, případně fašanek, fašaňk nebo fašinek je totéž co v Čechách masopust, tedy tradiční lidová oslava trvající od svátku Tří králů do Popeleční středy. Během slavnosti bylo v minulosti třeba dosyta se najíst, protože po skončení těchto hodů následuje čtyřicetidenní postní období.

Zdroj: Turistická asociace Slovácko, z.s.

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí