Jak se dělají kraslice

Zejména na Hané byla rozšířená technika zdobení vajec slámou. Stébla ovesné nebo ječné slámy je nejprve třeba vyrovnat a pak nastříhat na miniaturní kousky určitých tvarů. Tyto kousíčky slámy se pomocí špendlíku přenášejí na vajíčka a nalepují se na ně do tvaru nejrůznějších ornamentů. Nejčastějšími podkladovými barvami bývají červená a černá.

Kotejšovaná kraslice

Kotejšem, čili špičkou husího brku se nanese vosk na čistou skořápku vajíčka. Pak se vajíčko ponoří do vlažné barvy a nechá se v ní, dokud barva nepřilne. Pak se barva nahřeje, vosk v ní změkne a z vajíčka se setře. Poté se kraslice přeleští a je hotová. Tímto způsobem se nejčastěji zdobily kraslice v oblasti jižních Čech a na Českomoravské Vysočině a Chodsku.

Pučená kraslice

U pučené kraslice je postup spíše obrácený, než u jiných typů kraslic. Začíná se totiž až se zdobením již obarvené kraslice. Barva musí nejdříve dobře zaschnout. Na základ se nanese voskový vzor a vejce se ponoří do druhé barvy. Po usušení se nakreslí třetí vzor a následně se vejce ponoří do třetí barvy. Takto upravená kraslice se nechá 5 – 10 minut ponořená do slané vody z kvašených okurek anebo z kysaného zelí. Voskem nezakrytá místa zbělí a výsledkem je pak barevná kresba na bílém podkladu. Takto zdobit kraslice bylo obvyklé na Chodsku.

Vyškrabovaná kraslice

Kraslici je třeba nejprve obarvit a pak nechat barvu zaschnout. Do povrchu skořápky se pak vyškrabuje vzor buďto trojhranným pilníčkem anebo břitvou. Velmi oblíbené jsou rostlinné motivy anebo nápisy, či figurky. Tato technika umožňuje také zajímavé vystínování různých motivů. Vyškrabované kraslice se doposud dělají na Horácku, Slovácku a v jižních Čechách.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com

Zdroj: http://www.moje-bydleni.com/jak-se-delaji-kraslice/

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události