Hody lidi baví. Přibývá na nich tradičních krojů

Blanensko – „Čí jsou hody? Naše! Čí jsou dluhy? Starostovy!“ Přestože tradice krojovaných hodů se pojí spíše s jihem Moravy, halekání stárků a stárek můžou slyšet lidé také na Blanensku.

Moravskou besedu a pořádné krojované hody obnovují milovníci folklóru v čím dál víc vesnicích. O víkendu ovládne hodová zábava Bedřichov i Křtiny.

„Letos budeme slavit jedenácté krojované hody od toho, co jsme tuto tradici v obci podle starých fotek obnovili. A po třetí už ve vlastních krojích,“ přibližuje Leona Pavlíčková, předsedkyně Občanského sdružení Trojlístek, které se na organizaci hodů v Bedřichově podílí.

Stárků i stárek se v Bedřichově pravidelně schází osm párů. To, aby v Moravské besedě poskládali kolonu. Na první hody před jedenácti lety se sjeli tanečníci z okolí, nyní už se hodů chopili samotní Bedřichovští. „Chceme, aby na hody tančili převážně lidé z obce. Kupodivu nemáme problém s náborem kluků, těch chce tancovat tolik, že bychom z nich složili další kolonu. Ale holky moc nemají zájem,“ podotýká s úsměvem Pavlíčková.

A jak takové tradiční hody v Bedřichově probíhají? Vesnice jimi ožije opravdu na celý víkend. „V sobotu v jednu odpoledne máme zvací průvod stárků a stárek po vesnici a v neděli lidi čeká hlavní program. Začíná ráno mší svatou, v jednu si stárci vyzvednou svoje stárky a pak je připravený ortel nad beranem, bude se tancovat Moravská beseda a po ní vypukne pravá hodová veselice,“ láká Pavlíčková.

Hodové právo
Do krojů se oblékne o víkendu také chasa ve Křtinách. V sobotu od osmi hodin se tam stárci a stárky vydají pozvat na hody lidi z městečka, od jedné projdou průvodem obcí a od půl páté je připraven hlavní hodový program. Pod májou se bude číst hodové právo, chasa zatančí Moravskou besedu a pásmo hodových tanců. Stárků a stárek se na křtinské hody sejde několik desítek. Podle hlavního stárka Richarda Závady není problém mladé lidi do krojů dostat. „Hodová tradice u nás byla obnovená už na začátku devadesátých let. Sdružuje to vesnici a lidi to baví, tanečníky jsme proto museli i odmítat,“ říká Závada.

Ke krojované hodové tradici se před deseti lety navrátili také Svinošičtí. Hody Nanebevzetí Panny Marie tam oslavili minulý týden. „Co si pomatuji jako dítě, tak hody u nás vždycky měly velkou tradici. Pak se asi na sedm let přerušila a teď už je deset let slavíme znovu. A rádi bychom v tom pokračovali dál,“ vzpomíná starosta Svinošic Josef Hemzal.

Do krojů se několikrát ročně oblékají také lidé v Kořenci. Krojované hody sice neslaví, v obci totiž nemají tradici, zato každé dva roky pořádají tradiční Kořenecké slavnosti písní a tanců. V kopiích původních kořeneckých krojů. „V obci se snažíme o udržování folklórních obyčejů, krojů i nářečí. A nositelem těchto tradic je právě místní folklórních soubor Kořeňák, který vznikl už v roce 1948 a je tak jedním z nejstarších souborů svého druhu,“ přibližuje Zdeněk Přikryl, který stojí v čele souboru už přes dvacet let.

Když před sedmdesáti lety obyvatelé Kořence folklórní soubor zakládali, podařilo se jim ještě po vesnici posbírat kroje dochované z druhé poloviny devatenáctého století. Ty sice postupně protancovali, ale jejich podoba se dochovala dodnes. „Z původních krojů máme sice už jen některé části a jeden kroj v muzeu, ale před třiceti lety jsme si podle nich nechali ušít naše vlastní kroje. Snažili jsme se dodržet nejen stejný vzhled, ale materiál i tradiční postupy. Třeba široké pásy na mužských krojích jsou stále vyšívané pavím brkem,“ prozrazuje Přikryl.

Kořenec folklórem žije už staletí. I v současnosti se tak do souboru mladí lidé hlásí. Jen stárci ubývají. „Děvčata mají o tancování pořád zájem, ale s náborem kluků je to problém. Naštěstí se nám stále daří v souboru udržet osm tanečních párů,“ dodává Přikryl.

Autor: Vladěna Šebelová
Zdroj: https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/hody-lidi-bavi-pribyva-na-nich-tradicnich-kroju.html

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události