Doudlebský kroj

Doudlebsko je nejjižnější český region. Na severu hraničí s oblastí blatskou, na jihu pak sousedí s Rakouskem a Německem. Oblast se nazývá podle původních obyvatel kmene Doudlebů sídlícího zde v době rané české historie.

Kroj svým rázem a jednoduchostí prozrazoval, že Doudlebsko bylo chudší kraj. Nebyl bohatě zdoben, byl prostý, jednoduchý .

Ženský kroj se skládal z přiléhavé spodní košile , na ní byla košile s rukávci a k tomu nejčastěji červená sukně s kapsářem a množstvím spodniček. Barevně se sukní ladila i šněrovačka zdůrazňující úzký pas. Přes ramena se přehazoval barevný hedvábný šátek , na nějž byla každá žena pyšná.

Mužský kroj se skládal ze žlutých jelenicových kalhot ke kolenům – „praštěnek“, k nim patřily modré pletené punčochy a střevíce s přezkou . Ke kroji se nosil krátký nebo dlouhý kabátek –„bunda“ – v zimě kožich. Klobouk „podštok“ z prasečích chlupů byl vysoký jako cylindr. Dominantou a chloubou oblečení byl široký opasek , vpředu opatřený pevným terčem, zdobený jemnou bělavou výšivkou. Opasky nebyly jen dekorativním doplňkem, ale schovávaly se v nich peníze, hlavně když byl muž na cestách.

Zdroj: http://www.czech.cz/cz

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události