Co víme o medvědech na Valašsku Jeden je v lesích u Velkých Karlovic, druhý se toulá v okolí vesnic.

Jeden medvěd je plachý a zůstává v lesích okolo Velkých Karlovic, druhý se přibližuje k místům, kde bydlí lidé.

Kdo je medvěd tulák: Podle odborníků z CHKO Beskydy jde o mladého, asi čtyřletého medvěda, který na Valašsko přišel ze slovenských Kysuc. Říkají mu také puberťák

Jak častý je výskyt medvěda: Na česko-slovenském pomezí jsou medvědi dlouhodobě, jde však vždy jen o několik jedinců. Na Slovensku je nyní podle odhadů asi 1200 medvědů.

Proč se zdržuje kolem valašských obcí: Má ideální podmínky, dostatek ovoce, nechráněná zvířata, domy a hospodářské stavení daleko od sebe.

Jaké škody způsobil: Objevil se na pěti místech. Potrhal devět ovcí a dvě kozy. Zničil šest včelínů a velmi ho láká ovoce. V jeho trusu se našly švestky a mirabelky.

Jak se chovat v lese: Podle odborníků by měli být lidé v lese hlučnější. A v případě, že na medvěda narazí, bouchat klacky o strom. Zvíře je plaché a mělo by tak utéct.

Co se chystají za opatření: Existuje možnost medvěda odchytit a odvézt do zoologické zahrady nebo vypustit v přírodě na jiném místě. Případně ho uspat a nasadit mu obojek a monitorovat ho. Myslivci dostali gumové broky, aby mohli medvěda vyplašit.

Míša z Brodské: V roce 2001 se medvěd toulal na Vsetínsku. Člověka nenapadl, ale na hospodářských zvířatech způsobil škodu téměř za dvě stě tisíc korun. Později skončil v chomutovské zoo. Tam však utekl z klece a zamířil k obytným domům, pracovník zahrady ho proto zastřelil.

https://zlin.rozhlas.cz/jeden-je-v-lesich-u-velkych-karlovic-druhy-se-toula-v-okoli-vesnic-co-vime-o-7638597

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí