Cesta odsouzenců na šibenici

Podél jedné z hlavních ulic v Tišnově vznikají tři metry vysoké stély z temně černého kamene. Město tam spolu s nadšenci obnovuje cestu hrdelního práva, kudy dřív trestanci chodili na šibenici.

Pod kopcem Klucanina nad Tišnovem objevili historici před dvěma lety zbytky šibenice a kosterní pozůstatky. Místní nadšence do historie hned napadlo vytvořit cestu, která by připomínala poslední pouť odsouzeného z šatlavy na šibenici.

Nápad se zalíbil i městu a tak teď místní obyvatelé pozorují dělníky, kteří otesávají temně černý kámen a staví z něj tři metry vysoké bloky, které mají připomínat lidské hříchy.

Podél ulice Brněnská v Tišnově už se ze země tyčí dvě stély z černého vápence. Na vrchu každé z nich je na žulovém bloku jméno některé z lidských neřestí. Právě ty totiž vedou podle autora projektu Miloše Sysla k páchání zločinů.

„Středověký člověk chápal symboliku vyjádření toho daného hříchu. U závisti je třeba netopýr, u lakomství liška. Okov, který bude v každé stéle, znázorňuje připoutání člověka ke konkrétnímu hříchu,“ vysvětluje autor projektu Miloš Sysel.

Podobných stél bude na cestě od radnice, kde dříve byla šatlava, k šibeničnímu vrchu sedm. Každá z nich bude mít jiný tvar, například stéla závisti se od základny zmenšuje a symbolizuje tak užírání se závistí zevnitř. U posledního zastavení lidé ale původní šibenici nenajdou. Místo ní se Sysel s kolegy rozhodli na místě poprav postavit kapli.

„Z pohledu středověkého člověka tam jsou duše uvězněny. Pokud by se kaple vysvětila, tak by na tom místě došlo ke smíření duší těch popravených s jejich osudem,“ doplňuje Sysel.

Na stavbu kaple teď vybírají peníze ve veřejné sbírce. Peníze na projekt přidalo také město, které doufá, že zaujme nejen místní, ale také turisty.

„Podobný projekt se v nejbližším okolí nevyskytuje, takže by to mohl být určitý způsob, jak sem dostat návštěvníky a město zviditelnit. Má to podporu občanů, dozví se něco o historii a můžou to zároveň spojit s pěknou procházkou,“ říká mluvčí města Tišnova Roman Skřepek.

K cestě hrdelního práva chtějí autoři vydat ilustrovaného průvodce a doufají, že do půlky příštího roku by mohla být cesta kompletní.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/brno/zpravodajstvi/_zprava/sedm-hrichu-v-tisnove-pripomene-cestu-odsouzencu-na-sibenici--1666401

 

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události