Česko svírá tuhý mráz, v noci padlo 21 teplotních rekordů. Města trápí smog, řidiči nemají vyjíždět

Česko zasáhly tuhé mrazy a v noci na pátek padly na dvě desítky teplotních rekordů. Ani v nadcházejících dnech by mrazy neměly polevit a v noci se dočkáme i minus 17 stupňů Celsia. Situaci komplikuje i smogová situace, která platí na většině území. Zima dává zabrat i zvířatům, hlavně ptákům ve městech.

V pátek by měla být převážně skoro jasná až jasná obloha a teploty přes den se udrží mezi minus 2 až minus 6 stupni Celsia. Sněžení se objeví jen slabé a ojediněle.
V sobotu bude polojasná až jasná obloha, místy bude zataženo s nízkou oblačností, objevit se mohou i mrznoucí mlhy a mohlo by i slabě sněžit. V noci rtuť teploměru klesne až k minus 17, přes den nejvíce k minus 6 stupňům Celsia.

V neděli bude počasí obdobné, jen přes den se budou teploty pohybovat o stupeň výš.
Ani pondělí nepřinese žádnou výraznou změnu. Jasná až polojasná obloha, teploty mezi nulou až minus 5, v noci mezi minus 12 až minus 17 stupni Celsia.
Ve zbytku pracovního týdne se teploty téměř nezmění, jen bude přibývat oblačnosti a dočkáme se převážně zatažené až oblačné oblohy.

Ve velké části ČR jsou zhoršené rozptylové podmínky a dusí nás smog! Pokud to jde, nechte auta doma, pojeďte vlakem!

Silní se se zimou vyrovnají, slabá zvířata zemřou


Zima může znepříjemnit život i zvířatům. "Hlavně ve větších městech můžeme narazit na dočasně zesláblé ptáky, je to pro ně obrovský výdej energie, vypořádat se s mrazy," říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody s tím, že to ale není nic neobvyklého ani dramatického. "Je to příroda," tvrdí a doporučuje příkrm ptáků slunečnicovými semínky.

Většina zvířat je ale podle něj na mrazy zvyklá a záchranné stanice zvýšené příjmy zvířat nezaznamenaly. "Lidi jsou možná ze zimy překvapení, ale zvířata, žijící v našich podmínkách, se se zimou umí vyrovnat," říká Stýblo a dodává: "Silní se vyrovnají, slabí zemřou, což je v pořádku". Naopak upozornil, že pro srnky je tuhá zima se spoustou sněhu lepší. "Kdyby byla suchá zima bez sněhu, tak ty srnky žerou řepku, to je jediné zelené krmení, a ta řepka je zabije," vysvětluje Stýblo.
Noční teploty okolo minus 20 stupňů Celsia nedělají problémy ani divokým koním, zubrům ani zpětně šlechtěným praturům, kteří žijí v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice. "Na pastvinách je i v zimě překvapivé množství různorodé potravy, kterou vynalézavá zvířata využívají," říkají odborníci z neziskové organizace Česká krajina s tím, že zvířata se v zimě živí hlavně suchou trávou, kterou z pod sněhu vyhrabou, větvemi nebo kůrou.

https://zpravy.aktualne.cz/pocasi/cesko-svira-tuhy-mraz-v-noci-padlo-21-teplotnich-rekordu-zim/r~047ea5e0defd11e6b781002590604f2e/?_ga=1.55743138.823365067.1478022427

 

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí