CCR JM - Můj rozhovor č.6: Hana Raiskubová

💗...Fenomén modrotisk, rodina Danzingerových a jejich unikátní, 202 let stará dílna v Olešnici na Blanensku...💗
Další z mých rozhovorů s inspirativními lidmi, o tradicích, starých či mizejících řemeslech našich předků a krásných místech naší jižní Moravy, které pro vás připravujeme pod hlavičkou Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava...:)
Mizející řemeslo přežívá už jen na dvou místech v republice - ve Strážnici na Hodonínsku, kde jej přes 100 let udržuje rodina Jochova, a právě v Olešnici. Na místě domečku s obchůdkem plným úžasných modrotiskových "serepetiček", kde se z úcty k předkům a díky zabýčenosti rodu Danzingerů modrotisk dodnes vyrábí, byla už od 16. století barvírna.
Jak je těžké přežít v době globalizace s něčím tak tradičním a specifickým, jako je modrobílá technika, která k nám přišla v 16. století z německy mluvících zemí? S technologií, která se za 202 let provozu této dílny téměř nezměnila? A navíc v prostorách, kde se v zimě vůbec netopí? Brrr, byla tam zima i teď...:)
Těžký chleba mají....
Až pojedete kolem, zastavte se tam, stojí to za to. Pan Danzinger za provozu předvádí, jak se něco tak krásného vyrábí. Je ale potřeba se dopředu objednat.
Já jsem u Danzingerů dostala jako dáreček dvě nádherná modrotisková srdíčka. Už je mám pověšená na okně v kuchyni...💗 Děkuji

 

http://www.jizni-morava.cz/clanek/fenomen-zvany-modrotisk-v-olesnici-jej-po-staru-vyrabeji-uz-202-let

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí