Moravské šikovné ruce...

Popis fotogalerie

Fotograf a ředitel hodonínské Galerie výtvarného umění Josef Fantura představil před pár měsíci milovníkům umění ženské akty pořízené v bývalém dole u Kladna. Nyní nabízí zájemcům něco naprosto jiného, snímky z fašanků, masopustů a jiných slavností. Vernisáž začíná ve středu v osmnáct hodin ve výstavních sálech Laudonovy vily ve Ždánicích. „Masopustní obchůzky jsem fotil především ve Strání, které je známé mečovým tancem Pod šable, se speciálními maskami a tanečníky v Komni, Slavkově či ve Velké nad Veličkou, kde chodí pouze muzikanti. Kromě naší části Moravy jsem za snímky vyjel také na obchůzku ve Vortové u Hlinska," přibližuje hodonínský fotograf.

Kromě fašanků nabídne ve ždánické expozici také vinobraní v Lužicích, kosení luk v Malé Vrbce na Horňácku nebo hody v Horním Němčí. „Nejstarší fotografie mají asi deset let. První jsou ze Strání," podotýká Fantura.

Na masopustu ho nejvíce láká veselí, které místní vytvoří. „Zajímavé jsou samozřejmě masky a bujarost fašanku. Jde také o otázku gastronomickou, podávají se totiž speciální koblihy, boží milosti, uzené maso a slivovice. Etnograficky jsou zajímavé kroje, v některých vesnicích jsou totiž přímo určené pro tuto událost a dědí se z generace na generaci. V jiných dědinách mají naopak moderní maškary, lidé jsou převlečení za policajty či zdravotní sestry," upozorňuje na rozdílné pojetí fašanků jednašedesátiletý autor fotografií.

Například ve Vortové u Hlinska mají při vostatcích jednotlivé nastrojené postavy i striktně určené pozice v průvodu. Na přesně daných místech tak lidé vidí rasy, židy, turky, slaměné či kobylu.

Zajímavé je, že se tam strojí do masek pouze muži, a to i do masky zvané žena. „Ždánická výstava nabídne asi sto dvacet fotografií. Některé starší jsou ještě z negativu černobílé, nové jsou už digitální," dodává Fantura.

Výstava v Laudonově vile potrvá do devatenáctého února. Při dnešní vernisáží vystoupí Mužský sbor ze Ždánic.

Autor: Petr Turek
Zdroj: http://hodoninsky.denik.cz/kultura_region/akty-vymenil-za-folklor-laudonovu-vilu-v-hodonine-zaplni-snimky-z-masopustu-20161116.html

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události