Křížky u cest - Kratochvilka a další, které skrývají příběhy, foto Helena Hurtová

Popis fotogalerie

Všechny skrývají příběhy, které si předávaly generace mezi sebou. Pamětníků však ubývá, a tak se rozhodlo město Lanžhot na Břeclavsku ve spolupráci s tamním občanským sdružením Lužánek uchovat paměti spojené s lanžhotskými drobnými sakrálními stavbami v nové mapě.

Na stránkách průvodce, původně určeným především turistům, představili třiadvacet kapliček, soch, křížů či božích muk. Na všem se významně podílela Lanžhotčanka Lenka Topolanská. „Měla jsem tento projekt v hlavě už několik let, ale jak to tak bývá, nikdy se nenašel pořádně čas. Historii miluji, a tak jsem se společně s ostatními lidmi z Lužánku, kteří mají rádi zdejší krajinu, pustila do práce," vypráví Topolanská.

I když nejsou drobné stavby národními kulturními památkami, pro tamní obyvatele mají hluboký význam. „Připomínají tragické nebo podivuhodné události, jsou projevem vděku, pokory a hluboké zbožnosti místních obyvatel. Dotvářejí obraz lužní krajiny," říká Lanžhotčanka.

Jen o některé z těchto památek pečují obce či farnosti. Ostatní zatím chátrají. „Některé z nich už na mapě nenajdete. Jako například vandaly zničený Sonnenbergův kříž. Naopak Boží Muka v Súhradech jsou ukázkovým příkladem péče místních obyvatel a umu lanžhotských lidových umělců. Velký obdiv patří rodinám, které po několik pokolení o kříže a kapličky pečují," vyjadřuje dík milovnice historie.

Cílem projektu je tak především vzbudit zájem o vlastní historii a minulost místa na trojmezí tří států a řek. „Naši předci byli schopní zajistit živobytí v zaplavované nivní krajině. Zvládali příchody nepřátelských nájezdníků, které tu byly díky hraniční poloze obce časté. A přece tu zůstali. A jako připomínka jejich životů zde zůstaly i drobné sakrální stavby. Rádi bychom je zachovali pro další generace Lanžhotčanů," uvádí žena.

Autor: Aneta Beránková

http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/v-mape-uchovali-pribehy-krizu-a-kaplicek-20161119.html

 

Fotografie Helena Hurtová:

I ta naše vesnička se od dnešního dne může pyšnit znovuobnovením křížku. Tyto malé památky mají svůj historický význam a k mnohým se váže nějaký příběh. Stavěly se na rozcestí, bývaly součástí poutních cest nebo orientačním bodem.

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události